Sport és stresszoldás egyszerre? Próbáld ki a squasht!
Számomra is teljesen meglepő volt, hogy a squash-sal való találkozás egy “szerelem első látásra” kapcsolat lett rögtön.
Mivelhogy nekem sem gyermekkoromban, sem később nem volt rendszeres kapcsolatom a sporttal. Sajnos. Aztán már jópár éve, hogy dolgoztam, ráadásul a versenyszférában, minden jó és rossz velejárójával együtt.
Aztán én is, és a szervezetem is elérte a maximális teljesítőképességét, a stressz elég nagy nyomokat kezdett hagyni bennem.
Egyszer csak egy orvos azt tanácsolta, hogy próbáljam ki a squash-t, azaz a fallabdát. Mert azon kívül, hogy az egyik legjobb sportolási forma, nagyon jót fog tenni, hogy a stresszt ledobjam magamról fokozatosan.
Én elég szkeptikusan álltam hozzá, már csak a nulla sportolási múltam miatt is: hogyan fogok én bírni egy ilyen intenzív sportot? 1 órán keresztül non-stop futkossak, írtózatos tempóban, és még a lelki/szellemi kimerültségemen is segít? Kizárt dolognak tartottam.
Aztán csak kipróbáltam. A sógorom jóvóltából, aki elég régóta, elég professzionálisan űzte a fallabdát, levitt egy hétvégén játszani. Igen, játszani. Elképesztő élmény volt!!! Nagyon kemény és kegyetlen, de elképesztő módon felemelő.
Minél stresszesebb voltam, annál durvábban ütöttem el a labdát, és azzal együtt a napi nagy stressz is kiszállt belőlem.
Nem véletlen, hogy még ma is akik a fallabdát választják sportnak, nagy részük szellemi tevékenységet végez, komoly és folyamatos stressznek vannak kitéve nap mint nap. A fallabda pedig kiváló eszköz arra, hogy csökkentse a stresszt, és a stresszből fakadó szövődményeket megelőzzük vele.
Nem meglepő, hogy a squasht a legegészségesebb sportágnak választották, hiszen rengeteg pozitív egészségsügyi hatása is van. Számos betegség megelőzhető a rendszeres fallabdázással:
- szívizom infarktus
- magas vérnyomás
- elhízás
- légző szervrendszeri betegségek
- stresszből fakadó bélrendszeri betegségek
- cukorbetegség
- depresszió
Az alkalmankénti 60 perces gyors, intenzív mozgás növeli álló- és kitartóképességünket, javítja a mozgáskoordinációnkat, fejleszti az izomerőt, azaz játékos formában erőfejlesztő aktivitás.
Számos szellemi képességünket is fejlesztjük közben, hiszen nem csak futkosunk körbe-körbe céltalanul a pályán, hanem folyamatos koncentrációt, improvizációt, célszerű helyezkedést kíván meg tőlünk a fallabda, ezért a hétköznapi életben nagyban segít minket a gyorsabb döntéshozásban, jó helyzetfelismerésben.
Ami hatalmas pozitívum még: mivel teremben játszható sportról beszélünk, nem vagyunk kitéve a hektikus időjárásnak, bármikor mehetünk, télen-nyáron, reggel-este, a pálya csak ránk vár, és még a sportruházatunkat sem kell évszakonként változtatnunk :).
És azért így zárásként azt se felejtsük el, hogy ezt a rendszeres és intenzív mozgásformát a testünk is meghálálja, hiszen a squash egy remek kardioedzésnek is megfelel, így az elhízás is jól megelőzhető vele.
Ha mozognál egy jót, ami jótékony hatással van az egészségedre, testedre, szellemedre, ne hezitálj, próbáld ki a fallabdát! :)
Ahogy a legtöbb sport esetében, a squash-nak is vannak veszélyei, ezért ha még nem próbáltad soha, célszerű szakember, vagy egy hozzáértő barát/ismerős segítségét kérned a kezdeti lépésekben.
A cikk szakmai részeinek pontosságáért nagy köszönet profi squashedző Barátomnak, N.-nak! :)
Kép forrása: sweatband.com